Merkez Hakkında

Medstar Antalya Hastanesi Kanser Merkezi, üslendiği “Kanserle Savaş” misyonuyla, Türkiye’de ilk’lerin gerçekleştirildiği, en gelişmiş kanser merkezlerinden biri olarak hizmet veriyor.

Kanser tanı ve tedavisine yönelik tüm klinikleri ortak bir felsefe ile bir araya getiren merkez, bilimselliği ileri teknoloji ile birleştirerek insan sevgisini ön planda tutuyor.

Günümüzde, kanserde “One size fit all” yani “Tek bir tedavi yöntemi tüm hastalara iyi gelir” modelinin terk edildiği ve “Bireye özgü tedaviler”in benimsendiği bir anlayışla çalışan merkez,  Türkiye’de Hematoloji ve Tıbbi Onkoloji’nin bir bütün olarak çalıştığı ilk kurum özelliği taşıyor.

Kanserde başarıyı artıran destek tedavileri

Kanser tedavilerinde, % 50 oranında uygulanan onkolojik girişimler, kanserde başarı şansını artırıyor. Kanser tanı ve evrelemesinin yanında, kanser destek tedavileri ile gündeme gelen onkolojik girişimler sayesinde, hastalar biyopsi için ameliyat olmak zorunda kalmıyor. Hasta hangi kanser türü ile karşı karşıya kaldığını 15 dakikalık girişimsel bir işlem sonrası öğrenebiliyor. Kanserle savaşta nükleer tıp teknolojileri de önemli bir yere sahip. Günümüzde görüntüleme yöntemleri içinde son derece gelişmiş bir teknoloji olan PET CT,  yüksek riskli hastalarda tedavi kararı öncesi evreleme amaçlı, takiplerinde ortaya çıkan lezyonların detaylı incelenmesi ve metastazları olan hastaya uygulanan tedavilerin etkinliğinin saptanmasında aydınlatıcı bir rol oynuyor. Radyomikroküre, Radyoaktif iyot ve ağrı palyasyon tedavilerinin de başarıyla uygulandığı nükleer tıp bünyesindeki PET-Tomografi, TOF teknolojisi ve HD teknolojisini bir arada taşıyan cihazın tüm özelliklerini kullanma becerisi göz önüne alındığında, merkez Siemens Türkiye’nin referans merkezi olarak kabul ediliyor. Kanser tedavisi gören hastaların % 60’ında uygulanan radyoterapide, hasta konforunun önem kazanması ile kullanılmaya başlanan son teknoloji olan “Trilogy”, hastaya en yüksek dozda radyoterapiyi yalnızca tümörlü bölgeye uygulayarak veriyor. Bu sayede sağlıklı dokuların minimum düzeyde etkilenmesi sağlanıyor.  

Bilimin sanatla buluşması…

Medstar Kanser Merkezi’nin gerçekleştirdiği ilk’lerden biri de, hastaların sanatsal faaliyet ve sosyal aktivite olanaklarının sunulması. Hastaların, tedavi gördükleri kanser koridorundan çıkarılarak yaşamın içine dahil edilmesi fikri ile ortaya çıkan “Kemoterapi ve Sanat Merkezi”, ilk tedavisine gelenler için eşsiz bir deneyim. Çünkü aydınlık ve ferah bir ortamda hastaları güler yüzle bir ressam karşılıyor. Merkezde tedavi alan herkes; resim yaparak, satranç oynayarak, puzzle yaparak, akvaryumu seyrederek ya da televizyonda istedikleri bir program eşliğinde vakit geçiriyor. Uzun soluklu kanser tedavilerinde hastayı adeta yaşama bağlayan bu aktiviteler sayesinde hastalar zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor. Birçok hasta belki de yaşamları boyunca ilk resimleri bu merkezde yapsa da, bir bağımlılık haline gelen hobi yaklaşık 400 resim ile sergiye dönüşmeye hazırlanıyor.

Yoga ve tiyatro da var…

Kanser merkezinin sanata bakışı resimle sınırlı değil. Resmin yanında müzik ve tiyatro da hastaları yaşama bağlıyor. Prof. Dr. Erol Işın tarafından yönetilen koro, hayatı daha çok seven ve daha mutlu insanları bir araya getiriyor. Sanat faaliyetlerinin yanı sıra yoga da hastaların yaşamının bir parçası. Yogaya katılan ve sayıları gün geçtikçe artan hastalar için yeni yoga grupları oluşturuluyor. Tam sosyal aktiviteler, hastaların zor günlerini atlatmaları ve sosyal yaşamlarına geri dönmelerine yardımcı oluyor. Psikolojik destek noktasında da merkezde tedavi gören hastalar çok şanslı. Çünkü uzman psikolog tarafından hasta ve ailelerini de kapsayan programlar uygulanıyor. Aile günleri düzenlenerek, ailelerle ve hastaların çocukları ile buluşmalar düzenleniyor. Kanserin yalnızca hastanın kendisini değil tüm ailesini de etkilediği göz önüne alınarak, aile bireylerine de ihtiyacı olan destek veriliyor. Uygun beslenme programı için yalnızca kanser hastalarının beslenme programlarının belirlenmesi konusunda uzmanlaşmış, hastaların hastanede kaldığı dönemde ve ayaktan tedavilerinin devamında da destek alacakları beslenme ve diyet uzmanı bulunuyor.

Medstar Kanser Merkezi, elindeki teknolojik imkanları ve bilgi birikimini doğru hastaya doğru zamanda ulaştırmak için çalışıyor. Her hasta için, hastalığına, evresine, fiziksel durumuna göre farklı tedavi planları uygulanıyor ve uygulanan tedavinin başarısı adım adım izleniyor.